Kemer Antalya

Türkiye‘nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan KemerAntalya’nın bir ilçesi. Antalya’ya 50 kilometre uzaklıkta yer alan ilçe, Batı Toros Dağları’nın eteklerinde bulunuyor. Denizin, ormanın ve dağın harmanlandığı eşsiz bir manzaraya sahip olan Kemer muhteşem doğası, eşsiz plajları, otel, restoran ve gece kulüpleriyle ziyaretçilerine keyifli bir tatil olanağı sunuyor.

Tarihi Antik Çağlar’a kadar uzanan ilçe, 1910’lu yıllara kadar Eski Köy adıyla biliniyordu. O dönemde göl ve bataklıklardan oluşan bir yerleşim yeri olan ilçede bölge halkı sellerden oldukça mustaripti. Halk bu sellere engel olmak için 23 km uzunluğa sahip taş bir duvar ördü. Bu duvar nedeniyle köy Kemer adıyla anılmaya başladı.

1960’lı yıllara kadar sadece deniz yoluyla ulaşım sağlanan ve Güney Antalya Turizm Projesi sayesinde hızla gelişen Kemer, önce bir kasabaya daha sonra da Türkiye’nin dünyada en çok tanınan turizm merkezlerinden birine dönüştü. 1991 yılında ilçe statüsü kazanan Kemer günümüzde özellikle Kiriş, Tekirova, Çamyuva, Arslanbucak, Kuzdere, Beycik, Göynük, Beldibi, Çıralı gibi beldeleriyle çok sayıda turisti kendine çekiyor.

Kemer masmavi denizi, yemyeşil orman alanları ve muhteşem dağ manzarasının yanında 52 kilometrelik bir kıyı şeridine sahip. Bu kıyı şeridinde birçok koy ve küçük doğal limanlar mevcut. Belediye, Ayışığı, Phaselis plajı gibi yerler bölgenin önemli plajları arasında. 320 yat kapasiteli modern marinasıyla belde Avrupa Çevre Eğitim Vakfı (FEEK)’in belirlediği kriterleri sağlayarak 1993 yılında Mavi Bayrak almaya da hak kazandı. Bunun yanında Kemer’e bağlı Tekirova, Göynük, Beldibi, Çamyuva ve Kiriş sahilleri de Mavi Bayrak’ın sahibi oldu.

Türkiye’de deniz ve doğa tatili için en çok tercih ettiği tatil beldesi olan Kemer’de konaklamak için tatil köyü, otel, pansiyon ve bungalov gibi bolca seçenek bulunuyor. Ayrıca oldukça canlı bir gece hayatına sahip olan Kemer’de dünya çapında ünlü çok sayıda disko, gece kulübü, bar ve kafeler de mevcut.

Olympos ve Phaselis antik kentlerine yakın bir mesafe bulunan Kemer’de sonsuz ateş olarak anılan ve doğal bir ateş kaynağına sahip Yanartaş görülmeye değer. Olimpos’tan teleferik ile gidilen Tahtalı Dağı, Beldibi MağarasıMolla Deliği, Chimera (Yanar taş), Adrasan, Üç Adalar, Göynük Kanyonu, İkiz Kayalar, Ekopark, Ulupınar gibi noktalar çevrede mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Phaselis Sanat Etkinlikleri, Kemer Off-Shore Yarışları, Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye ayağı (WRC Rally of Turkey), Kemer Karnavalı gibi çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapan belde turizm faaliyetleri yanında sosyal olarak da oldukça aktif. Ayrıca bölgede yer alan Yeşil Yayla, gelenekselleşen Yağlı Pehlivan Güreşleri ile tanınıyor.

Kemer’de ne yapılır

Akdeniz Bölgesi’nin en önemli tatil merkezlerinden biri olan Kemer’in doğal güzellikleri yanında yapılabilecek çok sayıda aktivite var. Deniz ve plaj keyfi yapmak bunların başında geliyor. Deniz paraşütü, jet-ski, dalış ve su sporları yapmak için ise tesisler bulunuyor. Bölgenin eşsiz koylarını ve güzelliklerini keşfetmek için ise jeep safari, mavi yolculuk turları ve günübirlik tekne turları ise buranın vazgeçilmezleri arasında.

Topçam, Çaltıcak, Beldibi, Göynük, Kındıl Çeşme, Alacasu, Paselis, Olimpos gibi yerlerde ise günübirlik piknik yerleri ve dinlenme tesisleri bulunuyor. Yerel halkın yaz aylarında Gödene Yaylası (Altınyaka), Yeşil Yaylası (Söğüt Cuması), Üçoluk Yaylası ve Belen Yaylası gibi noktalara çıktığı Kemer, doğa yürüyüşü ve diğer doğa aktiviteleri için de oldukça elverişli.

Kemer nerede

Türkiye’nin güney sahilinde, Antalya’nın yaklaşık 50 km batısında konumlanıyor.

Kemer’e nasıl gidilir

Türkiye’nin en popüler tatil beldelerinden birisi olan Kemer’e uçakla ulaşmak isteyenler için en yakın havalimanı yaklaşık 60 km mesafedeki Antalya Havalimanıİstanbulİzmir, Ankara’dan ve diğer illerden her gün gerçekleştirilen uçuşlarla Antalya’ya kolaylıkla ulaşılabiliyor. Antalya Otogarı’ndan düzenli otobüs ve minibüs seferleri ile Kemer’e ulaşılabiliyor. Bunun yanında Türkiye’nin farklı noktalarından direkt Kemer’e giden otobüs seferleri mevcut.

Eşsiz konumu, muhteşem güzellikleri, doğal plajları, birbirinden güzel otelleri, restoranları ve gece kulüpleriyle Kemer Türkiye’nin en gözde tatil beldelerinden biri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here