Gömbe Yaylası, Kaş, Antalya

Gömbe Yaylası, Kaş, Antalya
Gömbe Yaylası, Kaş, Antalya

Antalya Dünyanın en ünlü ve havalı yaylalarından biri Gombe Platosu Elma, ceviz ve armutlarıyla bilinen yağlı güreşleriyle tanınan misafirperver Gombels’e ev sahipliği yapar. Kaş’a 70 kilometre uzaklıktaki Gömbe’ye kızıl çam, sedir ve ardıç ağaçları ile sincaplarının rehberliğinde yol boyunca ulaşılıyor.

kaşKalkanElmalı Üçgeni içinde yer alan Yumru Dağı’nın zirvesindeki Gömbe Yaylası, yazın Akdeniz’in kavurucu sıcağına ve nemine dayanamayanlar için lezzetli bir kaçış rotası. Krater gölü ile Yeşilgöl Akdağ’ın tepesinden 60 metre düşen adanın buz gibi sularında yüzebilir Uçarsu Şelalesi Yürüyerek doğanın tadını çıkarabilir ve bu harika doğada güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Gömbe Yaylası, Kaş, Antalya

Sadece göçebeler değil, doğa severlerin ve turistlerin de favorisi. Osmanlı İmparatorluğu döneminde hayvan pazarı olarak kullanılan plato, aynı zamanda en eski yağlı güreşin yapıldığı yer olarak da biliniyor.

Kaş’tan turlar düzenleyen acentelerin de bulunduğu Gömbe Yaylası’na gelirken, Subasi Platosu, İkiz Göller ve köklü halılarıyla ünlü Yeşil Barak Köyü Ziyaret edebilirsin.

Yaylada yetişen taze çocuk etini, taş ocaklarında ve yerel Gömbe çöreklerini pişirerek yapılan Gömbe kebabını tatmadan bırakmayın.

Gömbe Yaylası, Kaş, Antalya
Gömbe Yaylası, Kaş, Antalya

Gombe’de herhangi bir yerden başınızı kaldırdığınızda 3000 metre yükseklik Akdağ Görebilirsin. Bu, Antalya bölgesi için önemli bir su kaynağıdır ve yamaçlarında tepe ve yaylarda geç eriyen kar vardır. Yürüyüş parkurlarından en çok tercih edileni Yeşilgöl üzerindeki Subaşı Yaylası’ndan başlayan ve buzul göllerinden Akdağ’ın zirvesine geçen rotadır. Yeşil göl Adı olarak bilinen ve 1850 m rakımda, buz gibi soğuk suyla bulunan krater gölü görülmeye değer.

Yeşilgöl’e yürüyerek giderseniz, yaklaşık 1 km daha Uçarsu Şelalesi Ayrıca onu yakından görme şansınız da var. Uçarsu Şelalesi’ne ulaşmak için Çukurbağ köyü yönüne gitmek gerekiyor. Akdağ’ın doğu yamacından yükselen üç büyük kaynak suyundan biri, 60 metre yükseklikten dökülen Uçarsu Şelalesi’nin kaynağıdır. Uçarsu, eriyen kar sularının yerel halktan dökülmesiyle oluşan şelaleye diyor. Çok dik bir uçurumdan patlayan şelalenin parçacıkları havada yayılır ve ortasını bir bulut gibi örter.

https://www.youtube.com/watch?v=ezhudfwkewg

Gömbe yakınlarındaki Abdal Musa Lodge’un bulunduğu Tekke köyü ve çevresindeki Aleviler, her yıl Haziran ayında şelaleye dilek tutuyor ve dönen törenler düzenliyor. 5-7 Haziran tarihleri ​​arasında kurbanlar kesildi, sema ve folklor gösterileri yapıldı; daha sonra Tekke Köyü’ndeki Abdal Musa Müzesi ziyaret edildi Uçarsu Festivalleri Tamamdır.

ABD MUCİZESİ

Abdal Musa yerleştiği Teke Yarımadası’nda bölgeyi gezdi. Fethiye’ye geldiğinde, çobanlardan su abdest yapmasını istedi. Ancak, hiç kimse ona su vermedi. Yumru Dağı’na gelen Abdal Musa, abdest almak için önüne gelen bir çobandan su istedi. Çoban gitti ve ilkbahardan doldurduğu suyu getirip ona verdi. Dualarını burada yapan Abdal Musa, çobanlara bir dilekleri olup olmadığını sordu. Abdest yapmak için beyaz sakallı pimin kime su verdiklerini bilmeyen çobanlar, “Bu bahar yaz aylarında susuzluğumuzu söndürüyor. Ancak, kış aylarında seller sel haline gelir ve ekili alanlarımızın tümü zarar görür. “Bunun üzerine, Tanrı’ya dua eden Abdal Musa,“ Bu bahar yazın Gömbe’ye ve kışın bol miktarda abdest görenleri yaksın ”dedi. O zamandan bu yana Uçarsu Şelalesi 6 Mayıs itibariyle Hürdırzelle Gömbe’ye ve Ekim itibariyle Fethiye’ye akmaya başladı. Bu nedenle, ülkenin farklı yerlerinden gelen binlerce Alevi, her Hıdrellez gününde Uçarsu çevresinde feda ediyor ve diliyor.

Gömbe Yaylası, Kaş, Antalya
Gömbe Yaylası, Kaş, Antalya

Gombe Bölgesine Nasıl Gidilir?

Türkiye Türkiye’nin en bakir coğrafyalarından Yumru Dağı’nda yer alan Gömbe Yaylası, Antalya, Kaş, Kalkan ve Elmalı ilçelerinin kesiştiği bölgede yer alıyor. Kaş’tan Elmalı’ya 70 km’lik bir yolculukla ulaşılabilen platoya giden yol asfalt kaplıdır. Plato Elmalı’ya 30 km ve Kalkan’a 40 km uzaklıktadır. Kaş merkezinden günlük turlar düzenlenmektedir.

Gömbe Yaylası nerede?

Antalya’nın deniz seviyesinden en yüksek yerlerinden Gömbe Yaylası, kebabı ve çörekler ile ünlüdür. Platonun her yerinden akan buz gibi suyun canlandığı ülke restoranlarında oturabilir ve kendinizi huzurlu bir ortamda besleyebilirsiniz. Yörede yetişen çocuk etinden yavaşça pişirerek hazırlanan kebap unutulmaz bir deneyim.

Seyahat Gömbe Yaylası, doğanın tadını çıkarmayı ve eğlenmeyi sevenler için gerçek bir cennettir. Özellikle yaz aylarında bunaltıcı sıcaktan kurtulmak için platoyu ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here