Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya Birçok aktivite ve doğa sporuna imkan veren doğası, turkuaz denizi ve altın kumları ile ziyaretçilerine unutulmaz deneyimler vaat ediyor. Ziyaret edilecek yerleri, denizi, plajları ve gece hayatı ile hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler açısından ülkemizin en gözde mekanlarından biridir.

Akdeniz Bölgesi’nde Antalya’ya bağlı olan Alanya ziyaretçileri, yüksek enerjili kâşifler için vazgeçilmez bir hedef olan Alanya Kalesi, özellikle diğer tarihi kalelerde bulunan birçok antik kent, Türkiye’nin en iyi plajları, görme şansına sahip oldukları doğanın eşsiz plajını seçti harika mağara oluşumları, yaylalar ve nehirler.

Alanya Gezilecek Yerler

1. Alanya Kalesi ve Kızıl kule

Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya’nın sembolü olan Alanya Kalesi Alanya ilçe merkezindeki Alanya-Antalya yolu üzerindedir. Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad tarafından 1221 yılında yaptırılan kale, Dış Kale, Orta Kale ve kale Üç bölümden oluşur. Aya Yorgi Kilisesi, Kanuni Sultan Süleyman Camii, Akşabe Sultan Türbesi, Selçuklu Hamamı, Arasta, Bedesten, Sitti Zeynep Türbesi, Sultan Alaaddin Sarayı Büyük ve küçük sarnıçlar, deniz feneri ve zindanın bulunduğu Alanya Kalesi’ndeki Alaeddin Keykubat döneminde eklenen Selçuklu sanatının eşsiz örneklerinden biri. Kızılkule Özellikleri. Doğu duvarları ile kasabanın kıyısını koruyan kuzey duvarlarının birleştiği yerde bulunan Kızılkule, Alanya Limanı’nın doğusunda, tüm limana ve tersaneye hakim bir noktada yer almaktadır. Kızılkule’nin giriş kapısında sultanın amblemini taşıyan ve rozetlerle süslenmiş, adını yapımında kullanılan kırmızı tuğladan alan bir yazıt vardır. Kitabede Alaaddin Keykubat’a “İki Deniz Sultanı” unvanı verildiği yazılmıştır, çünkü tersane Sinop’tan sonra Selçukluların ikinci deniz üssüdür.

2. Antik Kentler

Syedra Antik Kenti

Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya’da Gezilecek Yerler

M.Ö. Bugünkü Kargacı ve Seki Köylerinin sınır oluşturduğu bir tepe üzerinde 3. yüzyılda kurulmuş bir Roma kalıntısıdır. Syedra Antik Kenti Alanya ilçe merkezine uzaklık 20 kilometredir. Denizden 3 km. Uzaklığa kadar geniş bir tepe üzerinde kurulmuş olan Syedra şehrinin merkezini kurmak, bölgedeki yazıtlardan biri ve MS. 138-161 yılları arasında Marcus Aurelius ile Antonius arasında basılan sikkelerden şehrin Roma harabesi olduğu anlaşılmıştır. Anıtsal giriş kapısının lümeni hala sağlamdır ve şehrin sütunlu caddesinin iki tarafında, yapısı ve mozaikleri ile şehir içinde muhtemelen su deposu olarak kullanılan üç havuz bulunmaktadır.

Selçuklu Tersanesi

İnşaatı 1227’de başladı Selçuklu Tersanesi Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad’ın Alaiye (Alanya) şehrini almasından altı yıl sonra Kızılkule yakınlarında inşa edilmiş ve bir yıl içinde tamamlanmıştır. Beş kemerli gözden oluşan tersanenin denize bakan cephesi 56.5 metre, derinliği 44 metredir. Tersanenin bir tarafında bir cami, diğer tarafında bir güvenlik odası ve gözlerden birinde zamanla kör edilmiş bir kuyu var. Tersane için seçilen yerin gün ışığından en iyi şekilde yararlanılması planlanmış ve güneyden gelen tehlikelere karşı iki katlı, iki odalı bir kule ile güçlendirilmiştir. Akdeniz’de Selçukluların ilk tersanesi olan Alanya Tersanesi’nin giriş kapısındaki yazıt, Sultan Keykubat’ın amblemini taşır ve rozetlerle süslenmiştir.

Leartis-Learti Antik Kenti

Büyük Kilise olarak bilinir ve Alanya kıyı şeridi boyunca büyük ve küçük tepe yamaçlarına inşa edilmiştir Leartis-LeartiKilise, Alanya’nın merkezine 22 kilometre mesafede bir kilise, hamam, sarnıç, küçük bir stadyum tiyatrosu, sütunlu bir cadde ve tapınaklardan oluşur. Stadyumun güney kesiminde yer alan kilisede freskler ve kartal ayakları, öküz başı kabartmaları olan yazıtlar var. Paranın Trayan ve İmparatoriçe Herinnia Etruscill, MS adına basıldığı şehirdeki yazıtlardan elde edilen bilgilere göre. Birinci ve üçüncü yüzyıllar arasında en parlak dönemini yaşadığı bilinmektedir. Şehirdeki tapınaklar arasında Zeus, Megistos, Apollon ve Cesar’a ait olanlar bilinenler arasındadır.

Iotape Port City

Alanya’nın 30 kilometre doğusunda bulunan gezilecek yerler arasında Iotape Port City Kral Antichus’un karısı Iotape’nin adını taşıyor. Bugünkü Akdeniz sahil yolunun tam ortasından geçtiği bir Iotape limanı da var. Yarımada şeklinde oldukça yüksek bir tepenin üzerine inşa edilmiş Iotape Kalesi’nden çıkmak zor olsa da, Alanya’yı buradaki manzaradan ayakların altına bırakır. Iotape Antik Kenti’nin caddesi, hamamı, kilisesi, nekropolü ve akropolü ile tek odalı, mezar odaları bulunmaktadır.

Hamoxaia Antik Kenti

Ulaş Plajı’nı geçip Alanya merkezinden yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Elikesik Köyü’ne döndüğünüzde, köye toprak yoldan ve Sinek Kalesi olarak bilinen Hamoxaia Antik Kenti Alanya’nın kuzeybatısında yer alır. Muazzam bir manzaraya sahip olan bu nokta, eski coğrafyacı Strabon tarafından gemi yapımında kullanılan kerestenin, özellikle sedir ağaçlarının elde edildiği bir yer olarak tanımlanıyor. Roma döneminden önce yapıldığı düşünülen kent, en yüksek noktada Helenistik özelliklere sahip bir kuleye sahiptir. Şehrin en önemli kalıntıları büyük bir exedra, dini kompleks ve nekropolden, çeşme, havuz, yarım daire planı ve oturma sıraları hala görünür olan yazıtlardan oluşmaktadır. Hermes, AD’ye ait bir tapınağın varlığını gösteren şehir. 100-200 yıl arasında küçük ama bağlı olmayan bir Coracesium topluluğu olarak yaşadığı bilinmektedir. Kalıntıların çoğu Roma ve Bizans dönemlerine aittir.

3. Cami, Mescid ve Türbeler

Süleymaniye Camii

Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya’da Gezilecek Yerler

Alaeddin ve Kale Camii olarak da bilinir Süleymaniye Camii Şehrin yeniden inşası sırasında İç Kale dışında 1231 yılında Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad tarafından yaptırılmıştır. 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından yeniden inşa edilen tek minareli cam moloz taştan yapılmış bir kare olarak inşa edilmiştir. Osmanlı ağaç işçiliğinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen caminin iskeleti üzerinde oturan bir tuğla kubbe vardır. Akustik özellikler sağlamak için, kubbenin askısı olarak işlev gören parça üzerinde bir düzineden fazla küçük küp vardır.

Emir Bedrüddin Camii

Andızlı Camii Ayrıca şöyle bilinir Emir Bedrüddin Camii Adını hemen yanındaki Andiz ağacından alır. Tophane İlçesindeki cami, 1227 yılında Konakların Emiri tarafından Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında Emir-ül Haç Zade Bedrüddin Ömer tarafından yaptırılmıştır. Selçuklu mimari özellikleri olan ve kesme taştan yapılan caminin minberi, Selçuklu ahşap oymacılığı sanatının en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir. 1725 yılında onarıldığını söyleyen bir kitabe de sahip olan camiye Kızılkule minaresinin altındaki bir kapıdan giriliyor. Binanın son cemaat yeri altında büyük bir Selçuklu sarnıcı ve Arap Kuyusu denilen yolun altında eski bir kuyu bulunmaktadır.

Akşebe Sultan Mescidi

Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya Kalesi 1230 yılında ilk komutanlarından Akşeba Sultan tarafından yaptırılan caminin, eşsiz bir mimariye sahip, batıda kırmızı tuğladan yapılmış bir minaresi var. Dış kısmı taş ve içi tuğladan yapılmış olan binanın biri cami diğeri Akşebe ve bilinmeyen sahibi birkaç mezardan oluşan iki odası vardır.

Tophane Mescidi

19. yüzyıl Osmanlı yapısı Tophane Mescidi yerel ustaların geleneksel inşaat teknikleri ile restore edilmiştir. Üst kat tavan kaplamaları, o zamanki Alanya’nın geleneksel binalarında kullanılan sedir ve karaçam olan binanın kapısının etrafındaki aynı dönemde binalarda görülen masif ahşaptan yapılmıştır.

Sıttı Zeynep Türbesi

On altıncı yüzyıl Osmanlı eseri Sıttı Zeynep Türbesi Dikdörtgen plan, moloz taş ve kireç harcı ile inşa edilmiştir. Cephesi doğuya bakan “L” görünümlü caminin sağındaki kapıdan, aynalı bir tonozla örtülü kare planlı bir alana girilir. Bu yerin solundaki zemin seviyesinden daha yüksek olan bu bölüm, küçük, sivri bir kemer kapısı ve kare şeklindeki bir mescit bölümünden geçmektedir. Ortada moloz sıvadan yapılmış lahit şeklinde bir mezar yeri vardır.

4. Kiliseler

Hıdrellez Kilisesi

Toros Dağları’nın Akdeniz’e bakan eteklerinde ne zaman kurulduğu bilinmemektedir, ancak yazıtta 23 Nisan 1873’te onarıldığı yazılmıştır. Hıdrellez Kilisesi Alanya şehir merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Hacı Mehmetli Köyü sınırları içerisinde Hıdır İlyas’ta yer almaktadır.

Bir süre kadın mahfil yapılarak cami olarak kullanılan Hıdrellez Kilisesi, Müslümanlar tarafından kutsal sayılıyor ve turistler tarafından ziyaret ediliyor. Hıdırellez Haftası sırasında her yıl Hacı Mehmetli Köylüleri’nin baharı karşılamak için ziyaret ettiği kilise, Alanya ve Akdeniz’in harika manzarasına sahiptir. Ayrıca Hıdır İlyas’da sarnıçlı bir şapel bulunmaktadır.

1924’teki nüfus değişimi ile Türkçe konuşan Ortodoks Ortodoks Yunanistan’a yerleşti ve Neo Ionia bölgesini kurdu ve önceki vatanları Alanya ile kardeş şehir haline geldi. Köyde Hıristiyanlar tarafından kullanılan kilisenin adı hala torunları tarafından ziyaret ediliyor Agios georgios yani Georgi Kilisesi. Kilise, benzerleri Antalya Kaleiçi’nde bulunan küçük apsisli dikdörtgen bir taş yapıdır. Tavan süslemeleri ve freskleri bozulan Hıdrellez Kilisesi’nin Yunanca ve Kramanic yazıtları Alanya Müzesi Ekranda.

Aya Yorgi Kilisesi

Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya’da Gezilecek Yerler

Hagios Georgios olarak bilinen Aya Yorgi Kilisesi, Alanya Kalesi‘TABLO kale Sarayın kalıntılarının hemen karşısında yer almaktadır. Aya Yorgi, Bizans dönemine ait küçük bir kilise, MS 6. Bu, 19. yüzyılda inşa edildiği düşünülen ve hala kırılmış olsa bile iç duvarlarında fresklere sahip bir kilise olan bir yonca planıdır. . İç Kale’de Selçuklu dönemine ait olmayan tek bina olan Aya Yorgi’nin dini öneminin arttığı bir zamanda piskoposluk yaptığı bilinmektedir. Bugün Alanya-Türk-İslam döneminden itibaren ulaşılabilen nadir bir yapı olan kilise, kale ile birlikte koruma altında. Alanya’da görülecek yerler arasında.

Sunak, kalenin güneydoğu duvarına tamamen bitişik olan ve kubbeli bir tepeye sahip taş yapının doğusunda yer almaktadır. Kullanım açısından kalenin üç dönemini yansıtması açısından ilginç olan Aya Yorgi, Bizans döneminde Helenistik dönem kulesine ait 6 metre genişliğinde kare planlı bir kule olan bina üzerine inşa edilmiştir. Selçuklu döneminde kilise korunmuş ve eski şehir surlarının inşası sırasında mescit olarak kullanılmıştır.

5. Kervansaraylar

Şarap Kervansarayı

Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya-Antalya karayolu üzerindeki bir tepede, Alanya şehir merkezine on beş kilometre uzaklıkta yer alan Sarapsa Kervansarayı, Sultan II. Alaaddin Keykubad’ın oğludur. 1236 ve 1246 yılları arasında Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yaptırılmıştır.

Dikdörtgen yapının doğusunda gözetleme kulesine benzer bir minare vardır. On bölümlü han tipi olan binanın kuzey ve güney duvarları taştan yapılmıştır ve dışına payanda ile dayanıklılığı artırılmıştır. Hanın solunda, kapısı kuzeye açılan bir mescid ve bir tabhane için kullanılan bir bölüm var.

Alara Kervansarayı

Alaeddin Keykubad tarafından 1232 yılında inşa edilen bir mimari kompleks Alara Kervansarayı Odada karavan müzesi, cami, kilise, su temini ve hamam bulunmaktadır. Alara Nehri yakınlarındaki Alanya şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan saray, Alanya-Manavgat sınırını oluşturan Alara Çayı’nın dokuz kilometre kuzeyinde denizden inşa edilmiştir. İki bin kilometrelik bir alanda kesme taştan inşa edilen sarayda, bir koruma kabini, bir çeşme, bir mescit ve hala tüm özelliklerini koruyan bir banyo var.

6. Plajlar

İncekum Plajı

Antalya-Alanya karayolunun yirmi altıncı kilometresinde bulunur İncekum Plajı Avsallar Kasabası sınırları içerisinde yer almaktadır. Mavi ve yeşil, deniz ve ormanın iç içe geçtiği İncekum da bir mesire yeri. Tertemiz sığ denizi ve ince kumu ile Alanya’nın en popüler plajlarından biridir.

Damlataş Plajı

Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya’da Gezilecek Yerler

Damlataş Mağarası’nın önünde, Alanya Kalesi’nin eteklerinde yer alır. Damlataş Plajı Alanya’ya özgü ince kumu ve berrak denizi vardır. Sahili oldukça geniş olan plajın arkasında birçok turistik tesis bulunmaktadır.

Kleopatra Plajı

Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya’da Gezilecek Yerler

Mavi Bayraklı bir plajdır ve tarihi yarımadanın batısında, Damlataş Mağarası’nın önünde sahilde yer almaktadır. Kleopatra Plajı Kayalarla çevrili havuz manzaralı doğal bir plaj. Efsaneye göre, Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın plajı ve yüzdüğü söylenen Roma İmparatoru Antonius, yarımadaya doğru uzanan büyük taşlarla küçük bir koya sahiptir. Kleopatra Koyu İsimle adlandırılır. Deniz yatağı ve su canlılarının kolayca izlenebildiği Kleopatra Koyu, berrak denizi ile ünlüdür.

Ulaş Plajı

Antalya-Alanya karayolunun beşinci kilometresinde yer alan ve küçük bir koy şeklindedir. Ulaş Plajı Dinlenme yeri, restoranı ve piknik yerleri ile deniz-güneş-kum keyfi ile tercih edilmektedir.

7. Mağaralar

Damlataş Mağarası

Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya şehir merkezine üç kilometre mesafede Damlataş Mağarası Taş ocağının açılışı sırasında 1948 yılında liman yapımında kullanılmak üzere bulundu. Sarkıtlardan damlamaya devam eden su damlaları ve binlerce güzel sarkıt ve dikitler nedeniyle mağara Damlataş olarak adlandırılıyor ve 15.000 yılda oluşan sütunlar var. Tarihi Alanya Kalesi Türkiye’nin batı kıyısında yer alan mağaranın girişinde, 50 metrelik bir geçitten sonra silindirik bir boşluktan aşağıya iner. Sıcaklığı yaz ve kış aylarında 22.3 ° C olan Damlataş Mağarası astıma iyi gelen dört özelliğe sahiptir. Karbondioksit ve ortamdaki yüksek nem gibi elementlerin ilk ikisinin astım için iyi olduğu ve diğer ikisinin yardımcı faktörler olarak kabul edildiği bilinmektedir.

Dim Mağarası

Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya’dan 11 km uzaklıkta Dim Mağarası Cebeli Reis Dağı’nın batı yamacında, deniz seviyesinden 232 m yükseklikte yer almaktadır. Dört galeriden oluşan mağaraya Alanya’dan Kestel Kasabası, Dim Nehri Vadisi ve Tosmur Kasabası’ndan kara yoluyla ulaşılabilir. 360 metre uzunluğunda ve 10-15 metre genişliğinde olan Dim Mağarası’nda zengin sarkıtlar, dikitler ve traverten oluşumları bulunmaktadır. Mağaranın sonunda girişten 17 metre derinlikte küçük bir göl vardır.

Fosfor Mağarası

Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya’da Gezilecek Yerler

Damlataş Mağarası’nın yanında yer alan ve küçük bir tekne ile girilebilecek Fosfor Mağarası jeolojik değeri ile farklı bir doğal güzelliktir. Geceleri parlak olan ve gün boyunca fosfor ışıltılarının görülebildiği mağara adını bu özellikten alıyor. Eski deniz
Mağara olduğu bilinen Fosfor Mağarası’nın olağanüstü ışık efektleri görülmeye değer.

Kadiini Mağarası

Çatak Mağarası olarak da bilinir Kadiini Mağarası Çatak mevkiinde, Oba Kasabası ve Bademağacı Köyleri sınırında, Alanya ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Çevredeki piknik yerleri bölgeye farklı bir canlılık katıyor.

Korsanlar Mağarası

Eski bir deniz mağarası olduğu düşünülüyordu Korsanlar Mağarası Efsaneye göre, korsanların soygunlardan elde ettikleri malları depolamaktan ve kaçırdıkları kızları tutmaktan korktuğu yerdi. 10 metre genişliğinde ve 5 metre yüksekliğinde olduğu tahmin edilen mağara, mağara içinde caminin kubbesi gibi insanı örten, teknenin ağzından geçmesine izin veren renkli taşlar içeriyor.

Aşıklar Mağarası

Tarihi Alanya Yarımadası’nın denize yakın yamacında iki girişi olan bir mağaradır. Aşıklar MağarasıTekneler Cape Cilvarda’ya yaklaşırken kayalara tırmanarak ulaşılır. Damlataş tarafındaki 75 metre uzunluğundaki mağaranın ağzı deniz seviyesinden on beş metre yukarıda.

Hasbahçe Mağarası

Küçük Hasbahçe Mahallesi’nde, Alanya şehir merkezine dört kilometre mesafede Hasbahçe Mağarası Damlataş Mağarası’ndan daha büyük. Serin ve sabit mağara ısısı nedeniyle narenciye ürünlerini depolamak için kullanılır.

8. Müzeler

Alanya Arkeoloji Müzesi

Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya’da Gezilecek Yerler

1967 yılında Tunç Çağı’ndan eserlerle açılmış, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden getirilen Urartu, Frig ve Lidya dönemi Alanya Arkeoloji Müzesi Müze, bölgedeki kazı çalışmalarıyla zenginleştirildi ve zenginleştirildi. Arkeoloji ve Etnografya olmak üzere iki bölümden oluşan müzede Alanya çevresinde bulunan en eski tarihi eser. 625 Fenike dilinde taş bir yazıt. En önemli eseri mitolojide dramatik bir hikayesi olan MS. Bronz Herakles heykeli ikinci yüzyıldan döküm. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans eserleri ve Türk-İslam eserleri Alanya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Yörük halıları, ala çuvalları, eyerler, giysiler, nakış örnekleri, silahlar, günlük kullanım gemileri, mücevherler, el yazmaları ve etnografi bölümünde Alanya ortamından derlenen yazı setleri gibi objeler ve bölgenin folklorik özelliklerini yansıtır; Müze bahçesinde Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait taş eserler bulunmaktadır.

Hüseyin Azakoğlu Kent Müzesi

Şekerhane Mahallesi’nde bulunan ve sahipleri tarafından kültürel kullanım için Alanya Belediyesi’ne bağışlanan Azakoğlu Konağı, geleneksel Alanya evlerinin en güzel örneklerinden biridir. Alanya Azakğlu Şehir Müzesi Adıyla ziyaretçilerini ağırlıyor. Hayatta kalan tarihi Alanya evlerinden biri olarak tescil edilen bina, kentin hafızasının ve şehir kimliğinin korunmasına önemli katkı sağlayacak bilgi ve belgeler içermektedir.

Atatürk Evi Müzesi

Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya’da Gezilecek Yerler

İkinci anayasa döneminde yapıldığı ve Atatürk’ün 18 Şubat 1935’te Alanya’ya yaptığı ziyarette kaldığı tahmin edilen ev, sahibi Rıfat Azakoğlu tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlandı. Bakanlık tarafından müzeye dönüştürülen ev, Atatürk’e ve o döneme ait çeşitli belge ve eşyaları sergiliyor.

9. Spor Etkinlikleri

Alanya Triatlon

Dağ bisikleti yarışları ile her yıl Ekim ayında Alanya Belediyesi ve Türkiye Bisiklet Yarışları Federasyonu olarak biliniyor Alanya Triatlon Üç unsur içerir: yüzme, bisiklet yarışı ve koşu. Triatlon, uluslararası bir spor etkinliği olarak 1991’den beri düzenlenmektedir. Güç ve dayanıklılık becerileri gerektiren ve rüzgar, yağmur ve dalga gibi çevresel koşullardan etkilenebilen bu spor dalı Eurosport TV tarafından dünyaya yayınlanmaktadır.

Rafting

Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya’da rafting yapmak için en uygun alanlardan biri olan ve Alanya’nın altı kilometre doğusunda denize akan Dimçay Nehri üzerinde yer almaktadır. Alraft Tesisleri Rafting için kesin. Alanya şehir merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan tesis, her yıl yerli ve yabancı birçok ziyaretçi ve sporcuyu ağırlamaktadır.

Dağcılık

Akdağ ve Cebelireis Dağları’nda trekking ve amatör dağcılık için uygun bölgeler vardır. Özellikle bu amaçla, Turizm Bakanlığı Kış Sporları Turizm Merkezi Açıklanan Akdağ tercih edilen bir bölgedir.

10. Faaliyetler

Yat Turları

Alanya’nın muazzam kıyılarının kıyılarında seyahat eden, mağaraları ve plajları ziyaret eden tekne turları, Alanya’yı farklı açılardan görme ve deneyimleme fırsatı sunuyor. Antik kule duvarlarından başlayarak ve Korsanlar Mağarası Eski deniz mağaralarını ziyaret ederek sıradışı kumlarla büyüleyici bir plaj Kleopatra Plajı Sonuna kadar devam eden turlarda İncekum Koyu Öğle yemeği ve yüzme molası verilir. Yunusları zaman zaman görebileceğiniz turlarda büyüleyici koylar ve eşsiz doğal manzaralar sunmaktadır.

Sapadere Kanyonu

Alanya’da Gezilecek Yerler
Alanya’da Gezilecek Yerler

Doğa sporlarını sevenler için çok güzel bir deneyim Sapadere Kanyonu tırmanma ekipmanı olmadan nefes kesen bir doğaya sahiptir. Yılın en sıcak mevsiminde bile maksimum 12 ° C’ye ulaşan Serde Nehri’ne ulaştığınızda iyi bir mola vereceksiniz, kanyonda kavisli ve uçurumun dağ yollarından geçeceksiniz. 600 metrelik yürüyüşün sonundaki en çekici nokta şelaledir. Burada yüzebilir ve günün geri kalanını bitki örtüsü ve vahşi yaşamla daha da keyifli geçirebilirsiniz.

Alanya’nın Eşsiz Doğasında jeep safari, dört tekerlekli safari ve Dimçay Nehri’nde Rafting spor yapabilirsin, Manavgat Nehri’nde yat turu Çıkabilirsiniz. Okudzalar Mevkii’nde, Alanya’ya 30 kilometre mesafede Aqua Park Su Gezegeni Renkli balıkları ve su altı yaşamını yakından görmek için Türkiye’nin en eğlenceli su formunu deneyimleyebilirsiniz. dalış can, Alanya’dan 18 kilometre uzaklıkta yunus akvaryumu Çocuklarınız kadar yunusların ve fokların unutulmaz şovlarını ziyaret ederek izleyebilirsiniz. Dilerseniz Alanya sınırları içindeki bölgelerde kamp ve oto-karavan tatlı sulardaki fırsatlardan yararlanabilir balık Sende kalabilirsin.

Alanya, Türkiye deniz, kum ve güneş tatilinin aproposunu başkent Antalya’yı ziyaret edebilir, sahilin tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here