Köprülü Kanyon, Antalya

Köprülü Kanyon, Antalya
Köprülü Kanyon, Antalya

Köprü kanyonu, Antalya Isparta’nın Sutçüler ilçesinde başlayıp Antalya’da denize akan ve rafting yapmaya uygun bir Köprüçay vadisidir. Nehrin gerçek kaynağı Isparta ilçesi olan Aksu ilçesinden gelen nehir ve Isparta’nın Karacahisar Köyü’nden çıkan nehir.

Köprülü Kanyon’un başlangıcı Isparta’nın güneydoğusunda yer alan Kasımlar Kasabasıdır. Kasımlar’dan Antalya’nın Değirmenözü Köyü’ne yaklaşık 25 km mesafedeki dar vadilerden oluşan Köprülü Kanyonu’nda rafting yapılabilen bölgenin başlangıcında iki tarihi köprü var. En küçükleri usta tarafından ve büyük kemerli köprü usta tarafından inşa edilen bu köprüler adını kanyona vermiştir. Oluk Köprüsü ve Buğrüm Köprüsü Bu köprüler Roma döneminin özelliklerini taşıyan mimari yapılar olarak bilinir.

Köprülü Kanyon, Antalya

Köprülü Kanyon, Antalya

Kil, kumtaşı, konglomera ve kireçtaşı kayaçlarından oluşan bölgenin jeolojik yapısı karstik yeryüzü şekillerinin oluşmasını sağlar. Köprülü Kanyon, Dünya Bankası uzmanları ile yürütülen BM GEF II Biyoçeşitlilik ve Doğal Kaynak Yönetimi Projesi kapsamındadır. Türkiye‘Da seçilen dört doğal alandan biri.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

1973 yılında milli park ilan edilen Köprülü Kanyon, 35.719 hektarlık bir alnını kapsıyor. Milli parkın değerinin kaynağını oluşturan Köprüçay Bolas Beskonak, köyün bulunduğu vadiyle 14 km uzunluğunda ve duvar yüksekliği 100 m’yi aşan Türkiye’nin en uzun kanyonlarından birinde bölünme ile meydana geliyor.

Kızılçam ve maki alanları yaygın olmakla birlikte, 400 hektar saf Akdeniz serisi ormandan oluşmaktadır. Köprülü Kanyon Milli ParkıBu botanik özellik benzersizdir. Ünlü Köprüçay ile alabalık, aynı zamanda Türkiye’nin en popüler rafting alanı. Yaz aylarında günde 7 bin kişiye rafting sağlayan bu temiz nehrin suyu, kaynağından kolayca içilebilen bir özelliğe sahiptir. Milli parkın üst kısmında Selge Antik Kenti Özellikleri.

Köprülü Kanyon, Antalya
Köprülü Kanyon, Antalya

Başlangıcı Isparta’nın güneydoğusunda bulunan Kasımlar Kasabası’ndan başlayan Köprülü Kanyon, Antalya Değirmenözü Köyü’ne kadar yaklaşık 25 km boyunca dar vadilerden oluşmaktadır. Bu bölümde, özellikle su yükseldiğinde, yürüyerek geçmek zordur, ancak yaz aylarında yürüyerek geçmek mümkündür.

Bu ikinci bölüm Köprülü Kanyon Antik Köprüsü’ne kadar devam eder. Yine bu bölümde dik vadiler, zor geçişler ve doğal güzellikler var. Doğal güzellikleri ile harika bir yazlık olan kanyon da çok önemli bir turizm merkezidir.

Köprülü Kanyon, Antalya
Köprülü Kanyon, Antalya

Köprülü Kanyon’da Görülmesi Gereken Yerler

Köprülü Kanyon Milli Parkı, doğal güzelliklerin yanı sıra zengin kültürel kaynaklara sahiptir. MÖ 5. yüzyılda kuruldu Antik Selge ŞehriTiyatrosu, agora, Zeus ve Artemis tapınakları, sarnıçlar, su kemeri, Köprüçayı ve Kocaçay’da Oluklar ve Köprüler öne çıkıyor. Selge’yi Pamphlia sahil kentlerine bağlayan taş döşeli tarihi yol, şehir kalıntılarının en çarpıcı örnekleridir.

Köprülü Kanyon şehrinde neler yapılır.

Milli parkın en önemli faaliyetleri Milli Park’ın ana kaynağı olan Köprüçay’dır ve ağaçlarla gölgelenen nehrin yanında Bolasan Köyü ile Beşkonak arasındaki bölünmüş vadide yer almaktadır. Milli Parkta geyik, dağ keçisi, ayı, tilki, kurt, tavşan, sansar, porsuk, vahşi yaşamın büyük üyelerini görme fırsatına da sahip olabilirsiniz. Köprü dallarında da alabalık var. Kanyonda yiyecek ve içecek ihtiyaçlarını karşılayabilecek tesisler bulunmakta, Milli Park bölgesinde çadır ve karavanlarla konaklama yapılabilmektedir.

Köprülü Kanyon, Antalya
Köprülü Kanyon, Antalya

Köprülü Kanyon’da rafting yapma, herkesin özgürce ziyaret edebileceği eşsiz ve eşsiz bir yer. Alternatif tatillerin, doğa tatillerinin, çadırların ve kamp tatillerinin kalbi olan kanyonda keyifli ve huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Öte yandan, nehrin kaynağına rehber eşliğinde ulaşabilirsiniz, Rafting, yürüyüş, Kanyoning, bisiklet turu ve dağ bisikleti, nehir yoga, tırmanış, Balık tutma, binme, jeep safari, paintball ve takım aktiviteleri ve çeşitli su sporları aktiviteleri milli parkta yapabileceğiniz şeyler arasında.

Köprülü Kanyon, Antalya
Köprülü Kanyon, Antalya

Rafting Köprülü Kanyon, yeni başlayanlara zorluk derecesi olarak hitap eden bir pisti olduğu için birçok segmentten maceralı ruhları ağırlıyor. Buna ek olarak, bölge, eşsiz doğal güzelliği ile rafting ile ilgisi olmayan birçok yerli ve yabancı turistin cazibe merkezidir.

14 km uzunluğundaki parkurda rafting turları genellikle 10.30-11.00’da başlıyor ve adrenalin dolu bu macera yaklaşık 2.5 saat sürüyor. Köprülü Kanyon’daki rafting sezonu, 1 Mayıs ve 30 Ekim arasındaki dönemi kapsar. En yoğun rafting dönemi Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarıdır.

Köprülü Kanyon, Antalya
Köprülü Kanyon, Antalya

Bölgede rafting hizmeti veren yaklaşık 50 şirket var. Bu şirketlerin çoğu sizi otelinizden kanyona götürür, öğle yemeği de dahil olmak üzere rafting hizmetleri sunar ve otelinize geri bırakırlar. Raftingi 8-10 kişilik teknelerde bir rehber eşliğinde yapabilir veya iki veya tek kano ile kano gezintisi yapabilirsiniz. Mayo ve ıslak ayakkabılarınızı getirin. Kask, kürek, can yeleği ve tekne şirket tarafından sağlanmaktadır.

Köprülü Kanyon’da sadece su sporlarını değil çeşitli tarihi yerleri ve platoları da ziyaret edebilirsiniz. Turizm açısından gerçekten zengin olan bölgede Köprüçay, Toros Dağları’nı ayırarak bir vadi yaratıyor. Bu vadide çok sayıda yayla vardır. Yaylalar hariç Manavgat Şelalesi ve Selge Antik Kenti buraya geldiğinizde de gidebileceğiniz yerler arasında.

Köprülü Kanyon, Antalya
Köprülü Kanyon, Antalya

Selge Antik Kenti

Köprülü Kanyonu şehri konaklamaları

Köprülü Kanyon’un temiz dağ ve orman havasıyla birlikte doğayı ve tatili yaşayabileceğiniz huzurlu ve eşsiz bir konaklama deneyimi yaşamak mümkündür. Köprülü Kanyon Milli Parkı sınırları içinde şömine, bungalovlar ve kamp alanları ile çadır kurma olanağına sahipsiniz. Öte yandan, bölgedeki birçok restoran ve kafeden tüm yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Sadece bölgeye özgü alabalık ve bitki kreplerini tadın!

Köprülü Kanyonu yol tarifi

Köprülü Kanyon, Antalya’ya 90 km mesafede, Manavgat ilçesinde yer almaktadır. Serik ve Manavgat arasındaki yol ayrımından kuzeye ulaşılır ve Toros Dağları’na giderek 38-40 km daha devam edilir. Bu yol Akdeniz sahilini terk ederek Taşağıl’dan geçerek Beşkonak’a ulaşır.

Yeşil ve maviyi muhteşem doğasıyla birleştiren tarihi taş köprüler, Selge Antik Kenti ve olağanüstü bir atmosfer Köprü kanyonudünyanın her yerinden misafirlerini kucaklıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here