Olimpos Beydağları Ulusal Parkı

Olimpos Beydağları Ulusal Parkı
Olimpos Beydağları Ulusal Parkı

Olimpos Beydağları Ulusal Parkı tabiatın ve zamanı dokunun karıştığı etkisinde bırakan atmosferi ile Antalya Kemer ve Kumluca ilçelerin sınırları içinde yer verilmiştir. Seyahatlerinde tabiat, kültür ve zamanı bir tüm olarak düşünenlerin gözdesi olan bölge, Ulusal park Durum.

Akdeniz kıyılarını çevreleyen Batı Toros Dağları’nı oluşturan Beydağları’nın başlangıç ​​noktasında ulusal park; Antik Likya Yolu, Çıralı Plajı, Yanartaş, Adrasan Plajı şeklinde mükemmel mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Sınırları Antalya’nın Sarısu semtinden başlamış olan ulusal park, Akdeniz kıyılarında uzanır ve Gelidonya Burnu’nda sonlanmış olur.

Olimpos Beydağları Ulusal Parkı

Olimpos Beydağları Ulusal Parkı

Kızıl çam ormanları, sedir ve karaçam ağaçlarıyla çevrili Olimpos Beydağları Ulusal Parkı ortalama 34 bin 452 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Bölgenin varlıklı doğasını ve kültürel dokusunu korumak için kurulan ulusal parkta; 25’i bölgeye özgü binden fazla nebat türü vardır. Bölgenin olağanüstü ormanlarına ve doğasına ek olarak, ayı, kurt tilki, yaban keçisi, vaşak sincap ok kirpi şeklinde hayvanların yaşam alanı olan ulusal parkın çevresindeki Akdeniz mühürleri bulunabilir. Bölgede yaşayan en mühim hayvan türlerinden biri, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan caretta carettalardır. Millli park çevresindeki Çıralı plajları, caretta carettaların en mühim yumurtlama alanlarından biridir.

Naturel plajları, antik kentleri, orman alanları ve güzel koyları ile popüler olan ve bilhassa ilkbahar ve yazları popüler olan ulusal park, kamp ve tabiat sporlarıyla ilgilenen gezginlerin ve turistlerin de favorisidir. tarih ve kültür gezileri. Göynük, Kındılçeşme ve Göynük Kanyonu şeklinde üç kamp alanı, yürüyüş yolları, Akdeniz’in büyüleyici manzarasını gösteren seyahat noktaları, kaya tırmanışı alanları ve adrenalin tutkunlarını cezbeden yamaç paraşütü noktaları bulunmaktadır.

Olimpos Beydağları Ulusal Parkı
Olimpos Beydağları Ulusal Parkı

Olympos Antik Kenti

Olympos Antik Kenti Olimpos Beydağları Ulusal Parkı’nın en meşhur gezinsel adreslerinden biridir. Eski adı Olimpos Dağı olarak malum Tahtalı Dağı’nın adını taşıyan antik şehir, Likya Ligi’nde üç oy hakkı bulunan altı şehirden biriydi. İçinden geçen Akçay (Olympos) Nehri’nin ikiye ayrılmış olduğu Olympos Antik Kenti, bu özelliği ile bir liman kentine benziyordu. Kurum zamanı net olarak bilinmeyen ve kalıntılarının bir çok ormanlık alanda bulunan bu antik kenti popüler icra eden bir öteki özellik de antik kentten geçerek Antalya’nın en güzel plajlarından kabul edilen Olympos Plajı’na ulaşmaktır. .

Olympos nerede

Olympos Bölgesine Nasıl Gidilir?

Olimpos Beydağları Ulusal Parkı, Antalya’nın Kumluca ve Kemer ilçesi sınırları içinde olan geniş bir alanı kaplamaktadır. Kemer bölgesi ulusal parkın merkezi ve başlangıç ​​noktası olarak kabul edilmektedir. Kent dışından karayolu yada havayolu ile ulaşılabilen ulusal parka en yakın havaalanı Antalya’da hizmet veren Antalya Havalimanı. Buradan ulusal parka hususi vasıta yada Kemer otobüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Ulusal park; Antalya’ya 50 kilometre, İzmir’e 489 kilometre, İstanbul’a 716 kilometre ve Ankara’ya 531 kilometre uzaklıktadır.

Olimpos Beydağları Ulusal Parkı
Olimpos Beydağları Ulusal Parkı

Enfes Akdeniz manzarasına haiz Olimpos Beydağları Ulusal Parkı Türkiye’nin en fazlaca ziyaret edilen ulusal parklarından biri. Bilhassa sırt çantalı gezginlerin ve gençlerin ilgisini çeken ulusal park ortamı, arkeolojik eserleri, yemyeşil ormanları ve berrak suları olan plajları ile seyahati benzeri olmayan bir zevk haline getiriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here